Przekonaliśmy naszego rekrutera z uznanego i znanego portalu ogłoszeń o pracę szukampracy.pl do napisania felietonu dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Oto sugestie naszego gościa.
Życiorys zawodowy odgrywa kluczową rolę w procesie naboru pracowników. Z tego powodu zanim przekażesz własne curriculum vitae pracodawcy, gruntownie je przejrzyj na okoliczność ewentualnych omyłek. Okazuje się, iż jest garść rażących i niestety często pojawiających się błędów w curriculum vitae. Jakich?
1. Nadmierne rozwodzenie się bądź zbyt dużo ogólników
W trakcie pisania życiorysu zawodowego wypada odszukać rozwiązanie kompromisowe. Curriculum vitae nie ma być historią naszej kariery bądź jakimś elaboratem, stąd pół strony na temat swoich zamiłowań to na pewno nadgorliwość. Nie powinno się jednak podążać w przeciwnym kierunku, tzn. stosować nadmiernej liczby komunałów. Na przykład pisząc o własnej przygodzie z oświatą, warto wymienić określoną placówkę oświatową wraz z lokalizacją, profil, który wybraliśmy, jak też okres nauki. Tego typu wzmianka jest precyzyjna i zapewnia rekruterowi konkretną wiedzę w dziedzinie naszego przygotowania naukowego. W przypadku gdy zamierzamy wypowiedzieć się o indywidualnych zainteresowaniach, nie przedstawiajmy ich jednym cięgiem, nie uwzględniajmy też nieustannie powtarzających się sformułowań pokroju: lubię czytać (co konkretnie lubisz czytać?), lubię kinematografię (jakie filmy?), lubię muzykę (delektować się muzyką, nucić, grać na czymś?). Takie truizmy nie dostarczają de facto nazbyt wartościowych informacji o nas. Znacznie lepiej napisać mniej, a zarazem konkretniej, tzn.: interesują mnie publikacje napisane przez Tadeusza Konwickiego, fascynuję się filmografią Rona Howarda, lubię fotografować martwą naturę (przyznano mi nagrodę podczas wystawy ……….) itd. Takie adnotacje pokazują, iż mamy jakąś konkretną wiedzę w pewnej dziedzinie, dlatego nasze zamiłowania nie są rezultatem ślepego trafu.
2. Przesadnie rozwlekłe curriculum vitae
Notorycznym mankamentem jest też nadmiernie rozbudowane CV. Pożądaną długością jest jedna, maksymalnie dwie kartki A4.
3. Brak przejrzystości, niewystarczająco przystępny dokument
Tworząc curriculum vitae, wypada zastosować właściwy układ, który nada mu przejrzystość i spowoduje, że będzie ono czytelne. Niedostatek wspomnianych czynników może skutkować tak, iż rekruter może nawet nie zadać sobie wysiłku przeanalizowania naszego curriculum vitae.
4. Niewłaściwe formatowanie
Poprawnie opracowany tekst to tekst klarowny. Dlatego tworząc życiorys zawodowy, zadbaj np. o unormowanie sposobu wyszczególniania lat bądź chronologiczne przedstawianie faktów. Na podstawie przyjętych norm musisz też uporządkować swoje etapy szkolne oraz dorobek zawodowy od najnowszych do najdawniejszych danych. Stroń także od niezautomatyzowanego ustalania formatu – niedobór akapitów, ręcznie opracowane wyliczenia bądź manualne ustalanie obszaru dokumentu przedstawiają się bardzo niestarannie.
5. Nietrafiona fotografia
Kardynalnym mankamentem, który niestety często występuje w curriculum vitae, jest nieodpowiednie zdjęcie. Aż trudno pojąć, że nadal zdarzają się osoby dołączające do CV zdjęcie z letniego wyjazdu czy fotografię z partnerem. Takie zdjęcia są nieakceptowalne. W sytuacji gdy nie mamy odpowiedniego zdjęcia odpowiedniego do curriculum vitae – nie zamieszczajmy go w ogóle, zważywszy, iż nie narzucono nam takiego obowiązku. Przecież o tym, czy obejmiemy konkretną posadę, nie przesądzi nasz wygląd, tylko nasze umiejętności.
6. Błędy pisarskie oraz stylistyczne
CV przesiąknięte błędami świadczy o niestaranności, dlatego zanim wyślesz bądź wydrukujesz wspomniane pismo, zweryfikuj, czy jest ono wolne od wad. Popraw pomniejsze literówki, skontroluj znaki interpunkcyjne i styl.
Znajdź oferty praca w Łodzi